Čāpuļu pilskalns, saukts arī par Cikuntes pilskalnu, atrodas pa labi ceļmalā, dodoties no Kandavas uz Sabili. Garums ~ 150 m, platums ~ 30m. No Abavas senlejas krasta to atdala Kurzemnieku (Čāpuļu) strauts, kas tek dziļā gravā. Spriežot pēc atsevišķiem atradumiem, kalns viduslaikos izmantots par nocietinājumu. No kalna skaists skats pāri Abavai.
Teika par bargo un skopo kungu, kāršu spēlmani, kas kopā ar pili un visiem kāršu spēlētājiem nogrimis kalnā.
Kalna augstākā daļa ir A gals, uz R tas vienmērīgi pazeminās. Kalna galā bedre, kuras caurmērs ~ 2m, dziļums 0,5 m, un akmens, kura izmēri ~ 1 x 1 x 1 m. Domājams, ka šis akmens kalna galā nogādāts.
Kurzemnieku strauta labajā krastā iepretī Čāpuļu "pilskalnam" atrodas Lūgšanu kalns (Čāpuļu upurkalns). Tautas sapulču vieta. Valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis.
A.Bīlenšteins pieskaitīja šo kalnu pie vēsturiskā laikā celtajiem nocietinājumiem, jo, aplūkojot šo vietu, viņš izteicis secinājumu, ka tas ir "rupjš un steigā taisīts darbs". Aizdomīgs licies arī fakts, ka vēstures dokumentos, kuros pieminētas citas apkārtējās vietas, par Čāpuļu pilskalnu nav minēts ne vārds. Arī atradumi šajā pilskalnā nav bijuši diži - vien akmens lode, akmens trauka lauskas, akmens ar viļņveidīgu virsmu un keramika. Spriežot pēc atsevišķiem atradumiem, secināts, ka kalns par nocietinājumu izmantots viduslaikos. Dabā pilskalns izskatās kā ar kokiem apaugusi kalna grēda, kas izvietojusies blakus Kandavas - Sabiles ceļam iepretim otrā Abavas senlejas krastā esošajam Velna akmenim.
Kurzemnieku strautu savā aprakstā "Ar makšķeri" pieminējis J.Jaunsudrabiņš.
Kurzemnieku strauta labajā krastā, Čāpuļu un Lūgšanu kalna pakājē atrodas Čāpuļu mājas, kur dzimis skolotājs un literāts Ansis Blumbergs (1829-1914) un dzīvojis Anglijā dzīvojošās dzejnieces Veltas Sniķeres (1920) mātes tēvs.