Pāriet uz lapas karti

Dace Runča, Inese Līne "Kaislība? Ne tikai..." Tikšanās ar māksliniecēm Kandavā

28.01.2019 - 09.03.2019 kur : Kandavas novadpētniecības muzejs, Kandavas Mākslas galerija, mākslas galerija

 dsc_0184.jpgSestdien, 9. martā Kandavas novada muzeja Mākslas galerijā interesenti varēja tikties ar izstādes "Kaislība? Ne tikai..." autorēm -  māksliniecēm Daci Runču un Inesi Līni. 

Gleznotāja un dizainere Dace Runča un porcelāna meistare Inese Līne ir vairāku kopēji veidotu izstāžu autores gan Rīgā, gan ārpus tās. Šis ir viņu abu jubilejas gads, kad mākslinieces atskatās uz paveikto un ir gatavas jauniem izaicinājumiem.

Dace Runča un Inese Līne ir Latvijas Mākslas akadēmijas absolventes un Latvijas Dizaineru savienības biedres. Viņas ir ne tikai profesionālas mākslinieces, bet arī pedagoģes. Dace ir profesionālo priekšmetu pedagoģe Ogres tehnikuma dizaina un mākslas nodaļā. Savukārt Inese savu pieredzi, zināšanas un garīgās vērtības ikdienā dāvina audzēkņiem, strādājot Rīgas mākslas un mediju tehnikumā par mākslas priekšmetu pedagoģi.

Dace Runča glezniecībā strādā brīvi un enerģiski spilgti, izstarojot pozitīvas emocijas. Mākslinieces iedvesmas avoti ir dzīve, dienišķo mirkļu fiksācijas, ziedi un augļi, saule un vējš, pavasaris un rudens, vasaras ziedēšana un prieks par to pilnību. Dzīves un cilvēku vērojumi, ceļojumu iespaidi, kā arī mākslinieces dizaineres prakses pieredze. Māksliniecei gleznošana ir mirkļa izdzīvošanas, ļaujot mirklim uzkavēties, piefiksējot radīto sajūtu.

„Gleznot, man tas nozīmē dalīties priekā, vairojot labo un gaišo, ļaujot materializēties emocijām, palīdzot sajūtu tēliem iegūt formu, krāsu, stāstu un komunikācijas spēju. Mana glezniecība ir spontāna, es gleznoju mirkļu portretus, kas nemēdz ilgi pozēt. Tas, kas ir mirklī, nav svarīgi, vai īsā, vai garā, bet tieši te un tagad. Dienišķā mirkļa svētums, apbrīnojums un slavinājums. Akrila krāszieda košums, caurspīdīgums un pastozums vienlaicīgi. Smalkas otas vilkta vibrējoša līnija un paletes naža trekns krāsas ziediens. Tas ir mans gleznieciskais izteikšanās veids. Es savienoju un spēlējos ar it kā pretējām lietām, meklējot jaunus veidus kā izmantot dažādus paņēmienus un iespējas, attīstot un kopjot savu glezniecisko valodu.”

Izstādēs Dace piedalās kopš 1993. gada. Viņas mākslas darbi atrodas privātkolekcijās Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Zviedrijā, Francijā, Anglijā, Austrālijā, Šveicē, Turcijā, Brazīlijā un Krievijā.

Inese Līne strādā ar dažādām keramikas masām, taču visvairāk saista porcelāns, kas ir izsmalcināts materiāls ar savu raksturu, kas pieprasa milzīgu pacietību un profesionālās prasmes. Māksliniecei patīk meklēt arvien jaunas formas, plastikas līnijas un iespējas realizēt idejas, kuras rodas, vērojot apkārt notiekošo dzīves plūdumu. Mākslinieci saista dažādu faktūru saspēle ar materiālu.

Inese stāsta: „Daru radošu darbu tāpēc, ka vienkārši nevaru to nedarīt. Radošais process palīdz atbrīvoties no ikdienas sasprindzinājuma, ļaujot sev spēlēties ar mīļu un pazīstamu materiālu, nododoties radīšanas baudai. Sekojot jūtām un emocijām, iespējams kādā brīdī notvert trauslo laimes sajūtu. Un tad vērot, kā šīs sajūtas materializējas un iegūst savu veidolu.”

Inese ir arī Latvijas Mākslinieku savienības biedre. Aktīvi piedalās radošo darbu izstādēs, kā arī vietējos un starptautiskos simpozijos, organizē personālizstādes.

Video: G.Gorohovs

printēt

Galerija 1

Galerija 2
  • twitter
  • facebook
  • draugiem
<>
back to top