Pāriet uz lapas karti

Dzejas lasījumi "Sirds uz perona"

11.09.2020 20:00 kur : Kandavas stacija

20200911_200233.jpgAkcijai “Sirds uz perona” jau 10 gadi. 

Dzejas lasījumi "Sirds uz perona" šogad notika 11. septembrī 20.00 pēc Latvijas laika nu jau četrpadsmit valstīs vienlaicīgi. Mūsu novadā dzeja skanēja uz Kandavas stacijas perona, akcijas koordinatore bija Līga Roze.

Pasākums bija negaidīti kupli apmeklēts, vairāk kā divdesmit cilvēku uz dzejas lasījumiem, tas jau ir daudz, un no tiem vismaz desmit nolasīja savus mīļākos dzejoļus.

Tiem, kas mazāk informēti, pastāstīsim nedaudz sīkāk par šo akciju. Akcijas devīze šogad bija - Biļete no sirds uz sirdi.

 Kas tas ir?

Sirds uz perona ir visdemokrātiskākais Dzejas dienu pasākums. Tas aizsākās 2011. gadā dzelzceļa stacijā Tukums I.

Kur tas notiek?

Dzelzceļa stacijās un autoostās Latvijā un ārzemēs, un… visās vietās vienlaikus.

Šogad pirmo reizi: Francijā, Šveicē, ASV, Austrālijā, Vācijā.

Kā tas notiek?

Te nav uzaicinātu dzejnieku, nav scenārija, nevienam nekas netiek uzspiests. Atmosfēru rada paši „dzejas pasažieri” – lasa dzejoļus pēc paša izvēles, spēlē ģitāru un dzied, jo arī dziesma ir dzeja. Par dzejas lasītājiem un klausītājiem kļūst arī nejauši garāmgājēji.

Īpašā biļete

Visi  dalībnieki saņem īpašu “Sirds uz perona” biļeti, ar kuru gada laikā var bez maksas apmeklēt vairākus lieliskus muzejus un kultūrvietas.

No Zanes Pudules ( lsm.lv.autore Vācijā) publikācijas Latvijas Sabiedriskie mediji.

“ Negaidīti vētraina atsaucība šogad latviešu diasporas grupās bija nule notikušajam "Dzejas dienu" pasākumam “Sirds uz perona”, kurā dzeju aicināts lasīt ikviens. Pasākumi notika četrpadsmit valstīs – rekordliels skaitlis! Latvieši un viņu cittautu draugi pulcējās uz peroniem stacijās un citviet, lai lasītu dzeju, dziedātu, pieslēgtos kopīgam videotiltam.

Dzejas lasītāji visā pasaulē akcijas organizēšanai ķērās klāt aizrautīgi un visai radoši – dzejas grozs, pikniks, dziesma latviešu dzejniecei pa tālruni viņas simtajā jubilejā, koncerti, improvizācijas priecēja gan pašus, gan skatītājus visur pasaulē. 

Pasākuma idejas autore un galvenā organizatore, rakstniece Guna Roze teic, ka bijusi līdz asarām saviļņota par negaidīti lielo un aizrautīgo diasporas atsaucību:

 “Un tieši uz akcijas 10 gadu jubileju! Labāku dāvanu nemaz nevar vēlēties. Turklāt tā nebija tikai pasīva pieteikšanās – katru dienu kontaktējāmies, bija daudz jautājumu un ideju. Atsaucība bija tik liela, ka sapratu – viena ar organizēšanu vairs netieku galā, jāsauc talkā vesela komanda! Un tie sagatavotie priekšnesumi videotiltam! Katrs ar kaut ko īpašu, ar savu moto, ideju, noformējumu, izpildījumu. Fantastiski!”

Gunai Rozei ideja par dzejas lasījumiem uz peroniem radusies kā savdabīga alternatīva tolaik, viņasprāt, pastīvajiem "Dzejas dienu" pasākumiem. Gribējies kaut ko citādāku, dzīvīgu, īstu un vienojošu. Radusies doma, ka dzelzceļi taču ir kā asinsrites sistēma, kas savieno vietas un cilvēkus, tāpēc arī – “Sirds uz perona” un dzeja uz perona.

Pasākums pirmo reizi noticis it kā pa jokam Tukumā, sak, paspēlēsimies, un Guna ne sapņot nevarēja, kādus mērogus tas pieņems pēc 10 gadiem, kļūstot par zibakciju un aptverot visu pasauli; ka pāris tūkstošus cilvēkus simboliski vienos ceļš un dzeja, un ne attālums, ne laika joslu atšķirības nebūs tam šķērslis.”

 

 

printēt
  • twitter
  • facebook
  • draugiem
<>
back to top