Pāriet uz lapas karti

KMMS Stīgu nodaļas absolventu un audzēkņu koncerts "Kad vijoles skan"

06.03.2020 17:00 kur : Kandavas Mākslas un mūzikas skola

dsc_0084.jpg6.marta vakarpusē uz kārtējo muzikālo vakaru, veltītu savas skolas 60 gadu jubilejai, aicināja Kandavas Mākslas un mūzikas skolas kolektīvsŠoreiz programmā bija stīgu nodaļas audzēkņu un absolventu koncerts “Kad vijoles skan…”

Koncerta apmeklētāji varēja noklausīties tādus audzēkņus, kas tikko sākuši apgūt vijoļspēli un kam šī bija pirmā uzstāšanās, un tos, kas šo instrumentu jau apguvuši profesionāli.

“Jūs esat izvēlējušies spēlēt visskaistāko un visgrūtāko instrumentu”, - uzrunājot koncerta dalībniekus, sacīja skolas direktore Maruta Balode. “Un jums tas šodien ļoti labi izdevās! Kandavā vijoles skan jau sešdesmit gadus, jo arī mūzikas nodaļa aizvadījusi sešdesmit skanīgus gadus. Vijoles klase skolā darbojas no pirmā mācību gada. 1959./60.mācību gadā vijoles klase uzņēma pirmos audzēkņus, kurus mācīja pasniedzējs Alfrēds Brauns. Skola toreiz bija dzīvoklis Padomju ielā 16, un vēl pa vienai telpai kultūras namā un tagadējā domes ēkā. 

Tikai 1972.gadā skolai piešķīra mums visiem labi zināmo sarkano ķieģeļu namiņu, kurā bez mūzikas skolas vēl atradās piena veikals un maizes ceptuve. Divus gadus norisinājās remontdarbi. Atradu publikāciju laikrakstā  “Komunisma Rīts”, kurā 1975.gadā skolotāja Inta Freimane rakstījuši šādas rindas: ”Devītās piecgades pēdējā gadā šī iestāde saņēma kapitāli izremontētas telpas, bet visi celtniecības darbi vēl nav pabeigti un trūkst dažu klašu. Pats galvenais, nav nevienas lielākas telpas, kurā varētu notikt kora nodarbības, akordeona un pūšamo instrumentu spēlētāju kolektīvā muzicēšana.” Šajā ķieģeļu namiņā mēs draudzīgi sadzīvojām četrdesmit trīs gadus. Un tā kā dzīvē aug un attīstās ne tikai bērni, bet arī skola, mēs savu sarkano namiņu esam nomainījuši pret šo gaismas pili. Augusi un attīstījusies arī vijoles nodaļa. Skaitliskais rekords bijis 22 audzēkņi nodaļā, skolu beiguši 57 vijolnieki un no šiem piecdesmit septiņiem, septiņpadsmit ir turpinājuši muzikālo izglītību tālāk. Secinājums viens – visskaistākais instruments ir visgrūtākais un vijolnieki ir ļoti nopietna tauta. Kad skan vijoles stīgas, vibrē mūsu dvēseles stīgas…..”

Skolas vēsturē ir ierakstīti 12 vijoles spēles pasniedzēju vārdi. Pirmos desmit gadus vijoles skolotāji bieži mainījās, bet tad 1984.gadā Kandavā ieradās Inga Rubene un kadru mainībai tika pielikts punkts, nu jau 35 gadus Inga ir vijoļspēles pasniedzēja, vijolnieku mamma un boss vienā personā. No 57 vijoļspēles absolventiem, 45 ir Ingas audzēkņi un 13 no tiem viņa sagatavojusi tālākām vijoļspēles studijām. Viena no šī velnaduča labā nozīmē ir arī Ingas tagadējā kolēģe skolotāja Elīna Jēgermane.

Koncertā piedalījās 2008.gada absolvente, profesionālā mūziķe- Ventspils mūzikas vidusskolas skolotāja, Baltic Sea Philharmonic orķestra dalībniece Dita Immermane.

Video sveicienu ar vēlējumu savai skolai kopā ar dziesmu bija atsūtījusi skolas absolvente- talantīgā džeza dziedātāja Arta Jēkabsone, kura pagājušā gadā absolvēja prestižo Ņujorkas universitāti The New School for Jazz and Contemporary Music.

Ciemos bija atbraukusi un ar brīnišķīgu alta spēli visus iepriecināja arī Latvijas Nacionālās Operas orķestra altu grupas koncertmeistare, bijusī skolas absolvente no Zemītes Silvija Krauze.

Un kad koncerta beigās uz skatuves iedziedājās veselas sešpadsmit vijoles, likās, ka dvēsele paceļas spārnos, acu kaktiņi kļūst mikli, bet rokas pašas ceļas aplaudēt līdzi mūzikas skaņām.

printēt
  • twitter
  • facebook
  • draugiem
<>
back to top