Pulvertornis, apskates objekts

Pils iela 4, Kandava, Kandavas novads, Latvija
57.035549 22.779135

Pulvertornis ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Labi saglabājies ir tornis, kas atrodas 28 m attālumā no fogtejas austrumu mūra. Tā ir gandrīz kvadrātveida celtne ar 2 stāviem un gandrīz 2 m bieziem mūriem.
Tautā to sauc par Pulvertorni, celts 17. gs. vidū kā hercogam Jēkabam piederoša šaujampulvera ražotne un noliktava.
Tā zemā atrašanās vieta noliedz domu, ka tas varētu būt novērošanas tornis vai priekšpils nocietinājums.
Vairāki vēsturnieki pieņem, ka te atradies akas namiņš, jo nogāzē viegli sasniedzams gruntsūdens. Ap 1790. gadu ēkas mūros izbūvēts Kandavas pilskunga tiesas cietums.
Torni ar fogteju savienojis ap 12 m garš tilts uz viena balsta. Ir nostāsti par apakšzemes ejām un pagrabiem, kuros vēl gadsimta sākumā vīri atraduši vīna pudeles ar vairāku simtu gadu vecu vīnu.

2018. gada nogalē tika veikta Pulvertorņa logu slēģu un durvju izgatavošana un montāža. Slēģi un durvis izgatavoti no rombveidā liktiem dēļiem - 7 logailām D, Z un A pusēs un durvīm Z pusē ar atbilstošu furnitūru. Vērtņu sastiprināšanai nav lietotas skrūves vai naglas - metāls kā sendienās aizstāts ar ozolkoka tapām. Durvju kalumi un slēdzene ir autentiski, apdarei izmantotas no dabīgām izejvielām ražotas gruntis un lazūra. Logu slēģu un durvju izgatavošanas un montāžas darbus veica kandavnieks Jurģis Ābele.
Iecerēts atjaunot Pulvertorņa jumta nesošās koka konstrukcijas un nomainīt bojāto jumta seguma dakstiņu, kas ir stipri bojāts Pulvertorņa Rietumu pusē.


Piezīme: Šobrīd Pulvertornis apskatāms no ārpuses.

1935. gadā blakus Pulvertornim stādīta Vienības birzs.
Skvērs gar Abavas ielu iekārtots 20 gs. 50. gados sabiedriskajās talkās.

2014. gads. Miķeļtirgus Kandavā. 2014.gads. Foto: Daiga Rēdmane. 2013. gada marts. Foto: Egils Rēdmanis. 2014. gads. Foto: Daiga Rēdmane. Foto: Egils Rēdmanis. Foto: no Kandavas novada muzeja arhīva. Foto: Aldis Priednieks - biedrība "Rājumi". Foto: Egils Rēdmanis. Foto: Aldis Priednieks - biedrība "Rājumi". Foto: Egils Rēdmanis. Foto: no Kandavas novada muzeja arhīva.

Dati sagatavoti sadarbībā ar uzziņu portālu www.viss.lv Pulvertornis, apskates objekts

<>