6. septembrī Zantes pamatskolas 6.klase devās uz meža ekspedīciju Rudbāržos. Kā izrādījās, mūsu skolēni bija paši pirmie, kuri šogad Rudbāržos devās meža ekspedīcijā. Šo ekspedīciju organizē Latvijas Valsts meži.
Ekspedīcijas laikā, skolēniem bija jāorientējas mežā, jāsameklē un jādarbojas 10 meža stacijās.
Stacijā "Iepazīstam mežzinātni" skolēni izvēlējās pašu labāko koku no apkārtnē esošajiem , kuru varētu selekcionēt. Noteica meža augsnes skābumu ar indikatora palīdzību un filtrēja ūdeni caur dažāda veida smiltīm, lai izvēlētos piemērotākās smiltis ceļu būvei.
Stacijā "Stādām jaunaudzes" skolēni ar mēra palīdzību savā noteiktā apgabalā skaitīja iestādītos kociņus, veica aprēķinus un noteica vai meža atjaunošana ir noritējusi veiksmīgi.
Stacijā "Kopjam mežu" skolēniem noteiktā teritorijā bija jāveic meža retināšanas uzdevums, kur bija jāizvēlas koki, kuri būtu jāizzāģē. Mūsu skolēni ātri atrada norādītajā terotorijā bojātus, līkus, ar daudz zariem noaugušus kokus, kuri būtu jāizzāģē. Zināja arī atbildes uz jautājumiem kā tad kopj un retina mežu. Vēl bija uzdevums ar rokas zāģi nozāģēt 500 gramus smagu koka bluķa gabaliņu. Mūsu nozāģētais svēra 1290 gramus.
Stacijā "Plānojam mežu" ar 2 koka sprungulīšu un sava acumēra palīdzību,skolēni noteica koka augstumu, veica aprēķinus ar savu soļu un pēdas izmēra palīdzību un noskaidroja, ka 10 minūšu laikā Latvijas mežos izaug aptuveni 600 kubikmetru koksnes.
Stacijā "Ražojam no koka" skolēni apskatīja dažādus ikdienās sastopamus priekšmetus un noskaidroja, ka pat viskozē, burbuļpūšamajos šķidrumos, ziepēs, ksilītā, aspirīnā, betulīnā, celofānā, granulās, briketēs un protams arī apkārt sastopamajās mēbelēs ir koksne.
Stacijā "Palīdzam klimatam" skolēni noteica cik gadus ir augušas jaunaudzē redzamās priedes. Ar speciāla instrumenta palīdzību veica ieirbumu lielā priedē un noskaidroja, ka tā ir aptuveni 88 gadus veca. Apskatīja astoņzobu mizgraužu un pārnadžu postījumus. Un noskaidroja laika posmu, kurā koki aug visstraujāk.
Stacijā "Aizsargājam mežu" skolēniem tika iedoti koka rāmīši, kuri bija jānovieto vietā, kurā ir redzama apkārtnē vislielākā dabas daudzveidība. Kā izrādījās, tā bija visapkārt. Skolēniem tika izdalīti dažādi attēli, kur redzamais augs vai objekts bija jāatrod. Tas arī izdevās.
Stacijā "Būvējam nākotni" skolēniem no dēļu gabaliem bez citu veidu stiprinājumiem bija jāizveido koka tilts. Tas arī izdevās. Šī stacija skolēniem patika vislabāk, jo šeit visi varēja darboties kopā kā komanda.
Stacijā "Atpūšamies dabā" skolēni cepa desas un ēda līdzi paņemtās sviestmaizes.
Ļoti izzinoša un vērtīgi kopā pavadīta diena!
Skolotāja Ieva Kokina